Educatia ne uneste

„Tinerii sunt viitorul nostru. Suntem dedicați succesului lor.”

La Școala Gimnazială nr. 1 Chirnogi s-a desfășurat, în data de 30 mai 2019, dezbaterea privind viziunea asupra viitorului educației în România, cuprinsă în documentul „Educația ne unește!”. Au participat cadrele didactice din școală, părinți și reprezentanți ai comunităţii locale.

Dezbaterea a debutat cu prezentarea sintetică a documentului de către dna prof. Corina Podocea, coordonator programe și proiecte educative, în sală fiind distribuite materiale informative. În luările lor de cuvânt, cei prezenţi şi-au exprimat opinia vis-a-vis de direcţiile principale ale viziunii rezultând o serie de puncte tari, puncte slabe şi recomandări. În urma ideilor exprimate, a rezultat necesitatea reformării sistemului, în vederea ancorării tuturor factorilor implicați (copii, părinți, comunitate, cadre didactice) în realitatea acestor vremuri. Totodată, s-a stabilit ca pentru reușita acestor schimbări propuse prin această viziune să se țină cont de realitățile învățământului românesc actual, acesta fiind viitorul punct de plecare.
Nu numai #EducațiaNeUnește !!! 
Ci empatia și dragostea pe care o avem față de elevi - pe care-i vrem oameni mari, deștepți, cu suflet.

Mesajul întâlnirii a fost consolidarea relaţiilor dintre actorii actului educaţional.

prof. Gabriela Podocea

Abonati-va la newsletter si veti fi la curent cu ultimele stiri.

Mesaj rapid


Articole postate recent

Prev Next

Proiectul Colgate in scoala no…

Pentru a forma în rândul copiilor obiceiuri de igienă orală pentru întreaga...

Festivalul de lectură pentru c…

NARATIV- Festivalul de lectură pentru copii Programul festivalului a cupri...

Cursul de formare ”Management …

Cursul de formare  se numeste ”Management educațional strategic 2020”&...

Online acum

Avem 12 vizitatori și niciun membru online