SCOALA 1 Chirnogi CALARASI

Inălțarea Domnului - Ziua Eroilor

Inălțarea Domnului

Inălțarea Domnului este praznuita la 40 de zile dupa Inviere, in Joia din saptamana a VI-a, dupa Pasti. Anul acesta o sarbatorim pe 17 mai. Este cunoscuta in popor si sub denumirea de Ispas. In aceasta zi crestinii se saluta cu "Hristos S-a inaltat!" si "Adevarat S-a inaltat!". IPS Bartolomeu Anania afirma ca noi folosim acest salut fie din nestiinta, fie din exces de evlavie, deoarece el nu este atestat de Biserica. Si marturiseste ca noi sarbatorim Pastile cu asertiunea "Hristos a inviat!", la care ni se raspunde cu confirmarea "Adevarat, a inviat!", pentru ca Invierea nu a avut martori, ea a fost receptata cu indoieli si necredinta. In vreme ce Inaltarea Domnului a avut martori, ea a fost o despartire izvoritoare de lumina, deoarece ucenicii s-au intors in Ierusalim "cu bucurie mare". Din acest motiv in cartile noastre de slujba nu exista o salutare similara cu aceea de la Sfintele Pasti.

Inălțarea Domnului - Ziua Eroilor
 
Prin hotararile Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din anii 1999 si 2001, sarbatoarea Inaltarii Domnului a fost consacrata ca Zi a Eroilor si sarbatoare nationala bisericeasca. In aceasta zi, in toate bisericile din tara si strainatate se face pomenirea tuturor eroilor romani cazuti de-a lungul veacurilor pe toate campurile de lupta pentru credinta, libertate, dreptate si pentru apararea tarii si intregirea neamului.

In ziua de 17 mai ,elevii scolii noastre au participat lafestivitatile prilejuite de Inălțarea Domnului ,alaturi de autoritatile locale si elevii celorlalte scoli din Chirnogi. S-au depus coroane de flori la monumentul eroilor din centrul civic al localitatii, a fost sustinut un frumos program artistic, iar primarul localitatii, dl. Roman Irinel a premiat elevii cu rezultate deosebite la invatura.

 

 

Abonati-va la newsletter si veti fi la curent cu ultimele stiri.

Mesaj rapid


Articole postate recent

Prev Next

Finalul Proiectului educationa…

PROIECTUL  SOTRON DOI S-A FINALIZAT CU O FESTIVITATE DE PREMIERE A C...

Exterior scoala

{gallery}Scoala1Reorganizate/Exterior/Exterior{/gallery}

Oferta educationala 2017-2018

Oferta educationala 2017-2018

Online acum

Avem 7 vizitatori și niciun membru online